Strony

wtorek, 28 lipca 2015

Antoine "Nożycoręki" - opowieść o talencie, sławie, kobietach, pieniądzach... i nożyczkach!

Chłopak z Sieradza, do którego w kolejce ustawiają się największe gwiazdy światowego formatu? Ta nieprawdopodobna historia wydarzyła się naprawdę! Poznajcie Antoine'a, o którym mówiono: genialny self-made man, wielki artysta, bogacz, biznesmen-wizjoner, czy król wystawnego życia. Pikanterii dodaje fakt, że po latach z jego imperium zostało niewiele, a sam mistrz osiadł na powrót w rodzinnym miasteczku niedaleko Łodzi i na pierwszy rzut oka niewiele się różnił od mieszkających po sąsiedzku starszych panów, którzy nigdy nie zaznali splendorów, które były jego udziałem.


W opublikowanej właśnie biografii Cierplikowskiego autorka pisze o  nim w tych słowach: 

On pierwszy spojrzał na kobiece włosy tak, jak rzeźbiarz patrzy na kamienną bryłę. Był przede wszystkim artystą, kreatorem fryzur, dyktował nowe trendy i zawsze umiał nakłonić swoje klientki do pozornie szalonych pomysłów. Rola kobiet w jego życiu jest nieoceniona. To one nosiły na swych głowach jego dzieła. Dzieła ulotne, których - niestety - nie można postawić w muzeach, by zachwycały kolejne pokolenia.

To on miał status wyroczni piękna, której swoje włosy powierzały najznamienitsze gwiazdy ekranu i estrady XX wieku - m.in. Brigitte Bardot, Édith Piaf, Marlene Dietrich, Pola Negri, Sarah Bernhardt czy Joséphine Baker - przypisując mu źródło swoich sukcesów. To on, u boku Cocteau, Picassa i Chanel, tworzył historię mody i sztuki. To on współpracował z hollywoodzką fabryką snów przez wiele lat. Kim zatem był ten urodzony w prowincjonalnym miasteczku pod rosyjskim zaborem bóg fryzur, zwany przez Francuzów monsieur Antoinem?Ten ekscentryk i oryginał mówił o sobie w udzielonym na kilka miesięcy przed śmiercią wywiadzie, w 1976 roku, kiedy opuścił już światowe salony i powrócił do rodzinnego Sieradza, gdzie znów stał się Antonim i wtopił się w lokalną społeczność, tymi słowami: "Sam nie wiem, kim jestem. Żyłem w całym świecie. Poznałem cały świat. Stale byłem pomiędzy ludźmi bardzo ciekawymi. Mój profesor to jest świat i ludzie."

Na pytanie kim był Antoine Cierplikowski dogłębnej odpowiedzi stara się udzielić znawczyni literatury francuskiej i paryskich realiów Marta Orzeszyna w biografii pt. "Król fryzjerów, fryzjer królów. Antoine Cierplikowski". W 1901 roku siedemnastoletni wówczas, nikomu nieznany młodzieniaszek z Sieradza przybył do Paryża z pięcioma frankami w kieszeni, by 20 lat później stać na szczycie fryzjerskiego imperium rozciągającego się od Paryża przez Nowy Jork aż po Tokyo. Incroyable !


Zagadką pozostaje, dlaczego w Polsce człowiek takiego formatu jest nieznany. Praca Orzeszyny prezentuje wiele zalet, które mile zaskakują wymagającego czytelnika, za jedyną jej wadę można zaś uznać niezbyt wysokiej jakości papier, na którym jest wydrukowana. Z pewnością stanowi krok w dobrym kierunku, żeby przybliżyć polskiemu czytelnikowi tę niebanalną postać. Oprócz opowieści o życiu Cierplikowskiego książka zawiera - w postaci aneksu - liczne listy, wywiady i wspomnienia, a także multum czarno-białych zdjęć. 

Na zakończenie, drogi czytelniku Mojego francuskiego interesu, pozwolę sobie na osobiste wyznanie, mianowicie od mojej ostatniej wizyty w salonie fryzjerskim minęło jakieś 12 miesięcy. Takie dłuższe, do ramion opadające włosy, wymagają oczywiście odpowiedniej opieki i uwagi, rzadko pozwalają o sobie zapomnieć, ale mają ten specyficzny, samsonowy charme, który docenia właściciel oraz mniej lub bardziej postronni obserwatorzy (a zwłaszcza obserwatorki!). I powiem jedno, że nawet gdyby stał się cud i sam Antoine de Paris by zmartwychstał, to nawet jemu za nic nie dałbym sobie moich włosów skrócić. Ale już na modelowanie ręką mistrza przystałbym z wielkim podekscytowaniem... choćbym miał pojechać do Sieradza!

Książka "Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów" dostępna jest ofercie krakowskiego wydawnictwa Znak.

A tutaj można przejrzeć online dwa tuziny stron z książki

---
Jako bonus proponuję powtórkę słownictwa dotyczącego zabiegów związanych z pielęgnacją włosów:

le coiffeur - fryzjer
le shampooing - szampon
la permanente - trwała
le sèche-cheveux - suszarka
la coiffure - fryzura
la coupe - strzyżenie
les cheveux - włosy
les ciseaux - nożyczki
les pointes des cheveux - końcówki włosów
sécher - suszyć
brosser - szczotkować
couper les cheveux - obcinać włosy
teindre les cheveux - farbować włosy
coiffer, peigner - czesać
chez le coiffeur - u fryzjera

Jeśli pominąłem jakieś istotne wyrażenia, to nie wahajcie się mi o tym wspomnieć - zapraszam do uzupełnienia mojej listy w komentarzach :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz